Steering Committee

  • Olivier Bonnaud (France)
  • Anna Friesel (Denmark)
  • Gert Jervan (Estonia)
  • Zbigiew Mrozek (Poland)
  • Giorgos Papadourakis (Greece)
  • Jean-Marc Thiriet (France)
  • Anthony E. Ward (United Kingdom)
  • Tatjana Welzer (Slovenia)
  • Hamed Yahoui (France)

Local Organizing Committee (Grenoble, France)

  • Cléo Baras
  • Skandar Basrour
  • Denis Beautemps
  • Philippe Benech
  • Olivier Bonnaud
  • Luc Dugard
  • Marie-Laure Espinouse
  • Denis Genon-Catalot
  • Denis Lubineau
  • Laurent Montes
  • Delphine Riu
  • Jean-Marc Thiriet

Scientific Committee

  • Dante Barone (Brasil)
  • Nina Bencheva (Bulgaria)
  • José-Vincente Benlloch-Dualde (España)
  • Olivier Bonnaud (France)
  • Juan Carlos Burguillo (España)
  • Blaise Conrard (France)
  • Dorian Cojocaru (Romania)
  • Sergey Dubikovsky (U.S.A.)
  • David Fofi (France)
  • Helene Fremont (France)
  • Anna Friesel (Denmark)
  • Denis Genon-Catalot (France)
  • Aharon Gero (Israel)
  • Laura Grindei (Romania)
  • Marko Holbl (Slovenia)
  • Jaromir Hrad (Czech Rep.)
  • Jozef Jasenek (Slovakia)
  • Gert Jervan (Estonia)
  • Bahar Karaoglan (Turkey)
  • Tomislav Kilic (Croatia)
  • Lenka Lhotska (Czech Rep.)
  • Jan Ligus (Slovakia)
  • Jana Ligusova (Slovakia)
  • Susan Lord (U.S.A.)
  • Fernando Maciel Barbosa (Portugal)
  • Maria João Martins (Portugal)
  • Fabrice Meriaudeau (France)
  • Saba Mylvaganam (Norway)
  • Evangelos Pallis (Grece)
  • João Palma (Portugal)
  • Aleksy Patryn (Poland)
  • Ana Maria Bertran Pavani (Brasil)
  • Véronique Perdereau (France)
  • Laure Petrucci (France)
  • Marian Poboroniuc (Romania)
  • Dorin Popescu (Romania)
  • Michel Robert (France)
  • Ioana Ruseva (Bulgaria)
  • Ondrej Rysavy (Czech Rep.)
  • Anselmo Seoane (España)
  • Daniel Spikol (Sweden)
  • Miroslav Sveda (Czech Rep.)
  • Olga Timcenko (Denmark)
  • Giorgos Tsirigotis (Greece)
  • Andrzej Wac-Wlodarczyk (Poland)
  • Tony Ward (United Kingdom)
  • Hamed Yahoui (France)
  • Tomas Zeman (Czech Rep.)